ibs 로고
logo menu
Scientific Program
Program
General Oral Sessions
Poster Session
Keynote Lecture
PROGRAM
8th International Symposium on Plant Senescence
program bullet October 31, 2016 (Monday)
14:00 ~ 16:20 Registration
16:20 ~ 16:30 Opening Remarks
Hong Gil Nam (IBS/DGIST, Korea)
16:30 ~ 18:00 Keynote
Chair: Pyung Ok Lim (DGIST, Korea)
16:30~17:15 K1. Hong Gil Nam (IBS/DGIST, Korea)
Comparative aging mechanisms in plants and animals
17:15~18:00 K2. John C. Walker (University of Missouri, USA)
Signaling pathways controlling abscission
18:00 ~ 20:00 Welcome Reception
program bullet November 1, 2016 (Tuesday)
08:30 ~ 10:00 [Session 1] Photosynthetic apparatus during leaf senescence
Chair: Makoto Kusaba (Hiroshima University, Japan)
08:30~08:55 1. Stefan Hörtensteiner (University of Zürich, Switzerland)
Biochemical and molecular analysis of dephytylation during chlorophyll breakdown
08:55~09:20 2. Ayumi Tanaka (Hokkaido University, Japan)
Mg-dechelatase initiates chlorophyll degradation and controls the gene
expression of chlorophyll metabolism
09:20~09:40 3. Wataru Sakamoto (Okayama University, Japan)
DPD1 nuclease degrades chloroplast DNA during leaf senescence
09:40~10:00 4. Makoto Kusaba (Hiroshima University, Japan)
A cytoplasmic stay-green gene in Soybean
10:00 ~ 10:30 Coffee Break
10:30 ~ 12:00 [Session 2] Senescence of subcellular organelles
Chair: Stefan Hörtensteiner (University of Zürich, Switzerland)
10:30~10:55 1. Eduardo Blumwald (University of California, USA)
Modifications of source-sink relationships, chloroplast turnover and stress tolerance in crop plants
10:55~11:20 2. Qihua Ling (University of Oxford, USA)
The regulation of chloroplast protein import by the ubiquitin-proteasome system
11:20~11:40 3. Zach Adam (The Hebrew University, Israel)
In-depth microscopic and proteomic analyses unravel molecular and whole-cell events during natural senescence of Arabidopsis leaves
11:40~12:00 4. Stefan Bieker (ZMBP-University Tuebingen, Germany)
A closer look into the senescence inducing H2O2 production
12:00 ~ 14:00 Lunch
14:00 ~ 15:30 [Session 3] Organ senescence (I)
Chair: June M. Kwak (IBS/DGIST, USA)
14:00~14:30 1. Sarah Liljegren (University of Mississippi, USA)
Blurred lines: loss of organ boundaries prevents abscission in Arabidopsis
14:30~15:00 2. Melinka Alonso Butenko (University of Oslo, Norway)
The signalling peptide IDA controls floral organ abscission in Arabidopsis
15:00~15:30 3. Yasuhiro Ito (National Food Research Institute (NFRI), Japan)
Transcription factors regulating tomato fruit abscission
15:30 ~ 16:00 Coffee Break
16:00 ~ 16:50 [Session 3] Organ senescence (II)
Chair: June M. Kwak (IBS/DGIST, USA)
16:00~16:25 4. Yuree Lee (Institute for Basic Science, Korea)
Cell layer-specific differentiation is required for floral abscission in Arabidopsis
16:25~16:50 5. Luise H. Brand (Max Planck Institute for Plant Breeding Research, Germany)
Characterization of stem senescence of annual and perennial Brassicaceae species
17:00 ~ 18:30 Poster Session I
18:30 - 20:00 Dinner
program bullet November 2, 2016 (Wednesday)
08:30 ~ 10:00 [Session 4] Regulation of senescence (I)
Chair: Hongwei Guo (South University of Science and Technology of China, China)
08:30~08:55 1. Tomotsugu Koyama (Suntory Foundation of Life Sciences, Japan)
A regulatory cascade involving ERF transcription factors during leaf senescence
08:55~09:20 2. Pyung Ok Lim (DGIST, Korea)
Molecular, systems, and phenome analyses of plant life history and senescence
09:20~09:40 3. Yongfeng Guo (Chinese Academy of Agricultural Sciences, China)
The role of a CLE family peptide signal as a negative regulator of leaf senescence in Arabidopsis
09:40~10:00 4. Sunghyun Hong (Institute for Basic Science, Korea)
Positive feedback regulation between the circadian clock and an aging regulator, ORE1, in plants
10:00 ~ 10:30 Coffee Break
10:30 ~ 12:05 [Session 4] Regulation of senescence (II)
Chair: Pyung Ok Lim (DGIST, Korea)
10:30~10:55 5. Hongwei Guo (South University of Science and Technology of China, China)
Tripartite positive feedback loops invloving WRKY75, SA and ROS accelerate leaf senescence in Arabidopsis
10:55~11:20 6. Bernd Mueller-Roeber (University of Potsdam, Germany)
The role of NAC transcription factors at the interface of senescence, abiotic stress responses and the regulation of growth
11:20~11:45 7. Salma Balazadeh (Max Planck Institute of Molecular Plant Physiology, Germany)
Transcription factor BBX14 in Arabidopsis regulates N-stress adaptation and the entry into senescence
11:45~12:05 8. Hyo Jung Kim (Institute for Basic Science, Korea)
Regulatory inversion in NAC network determines the timing of age-dependent cell death in plants
12:05 ~ 14:00 Lunch
13:00 ~ 18:30 Optional Tour & Excursion Program (Jeju)
program bullet November 3, 2016 (Thursday)
08:30 ~ 10:00 [Session 5] Senescence and stress
Chair: Su-Sheng Gan (Cornell University, USA)
08:30~08:55 1. Su-Sheng Gan (Cornell University, USA)
AtNAP regulatory mechanism and significantly enhanced tolerance to drought stress
08:55~09:20 2. Junping Gao (China Agricultural University, China)
A regulatory module antagonizes ethylene-induced rose flower senescence by cytokinin biosynthesis
09:20~09:40 3. Shimon Gepstein (Technion-Israel Institute of Technology, Israel)
Desensitization of environmental stress cues by cytokinins facilitates sustainable growth and prevent premature senescence under abiotic stresses
09:40~10:00 4. Tejashree Ghate (Savitibai Phule Pune University, India)
Introgression of Stg loci in senescent sweet sorghum leads to alteration in stem sugar accumulation under drought stress
10:00 ~ 10:30 Coffee Break
10:30 ~ 12:00 [Session 6] Senescence, reproduction and plant productivity
Chair: Gynheung An (KYUNG HEE UNIVERSITY, Korea)
10:30~11:00 1. Jiayang Li (Chinese Academy of Sciences, China)
Roles of plant organelles in cell death
11:00~11:30 2. Wanqi Liang (Shanghai Jiao Tong University, China)
Control of cell death: a leason from the tapetal PCD in rice
11:30~11:50 3. Shinyoung Lee (Institute for Basic Science, Korea)
Fundamental molecular bases for differential transcriptional programs of top leaves during grain-filling in rice
12:00 ~ 14:00 Lunch
14:00 ~ 15:30 [Session 7] Nutrient remobilization and postharvest physiology (I)
Chair: Céline Masclaux-Daubresse (INRA Versailles France, France)
14:00~14:30 1. Michael Udvardi (The Samuel Roberts Noble Foundation, USA)
Nitrogen remobilization and conservation, and underlying senescence-associated gene expression in switchgrass(tentative)
14:30~15:00 2. Olivier Keech (Umeå University, France)
Metabolic regulations and their control for an efficient nutrient remobilization during leaf senescence
15:00~15:30 3. Samuel Wuest (University of Zurich, Switzerland)
Maternal decision making and reproductive allocation in monocarpic Arabidopsis
15:30 ~ 16:00 Coffee Break
16:00 ~ 17:00 [Session 7] Nutrient remobilization and postharvest physiology (II)
Chair: Céline Masclaux-Daubresse (INRA Versailles France, France)
16:00~16:15 4. Sichul Lee (Institute for Basic Science, Korea)
Rice Asparagine Synthetase1 (OsASN1) is involved in nitrogen remobilization during senescence
16:15~16:30 5. Fabien Chardon (INRA, France)
Impact analysis of QTL for leaf senescence onto N remobilization in Arabidopsis
16:30~16:45 6. Xiaohuan Mu (China agricultural university, China)
Dynamic remobilization of within-leaf nitrogen components in relation to photosynthetic rate in maize during grain filling phase
16:45~17:00 7. Lucien Bovet (Philip Morris International, Switzerland)
Reduction of asparagine in cured tobacco leaves by knocking-out senescence-induced asparagine synthetases resulted in low acrylamide formation in smoke
17:00 ~ 18:30 Poster Session II
18:30 ~ 20:30 Conference Banquet
program bullet November 4, 2016 (Friday)
08:30 ~ 10:00 [Session 8] Phenomics, natural variation and evolution
Chair: Thomas G. Roitsch
08:30~09:00 1. Magnus Nordborg (GMI - Gregor Mendel Institute of Molecular Plant Biology GmbH, Austria)
Natural epigenetic variation in Arabidopsis
09:00~09:30 2. Dirk Inze (VIB/Ghent University, Belgium)
Whole plant phenotyping: linking images to physiology
09:30~09:50 3. Thomas G. Roitsch (University of Copenhagen, Denmark)
Phenotyping at the cell level and the need for a holistic approach to implement physiological phenotyping across scales
09:50 ~ 10:20 Coffee Break
10:20 ~ 12:00 Keynote
Chair: Daehee Hwang (IBS/DGIST, Korea)
10:20~11:05 K3. Karen Skriver (University of Copenhagen, Denmark)
Protein intrinsic disorder in regulation of senescence-associated networks
11:05~11:50 K4. Thomas P. Brutnell (Donald Danforth Plant Science Center, USA)
Setaria viridis, a new model system for dissecting C4 photosynthetic differentiation in the grasses
11:50~12:00 Poster Awards (Selection Committee)
Concluding Remarks: Daehee Hwang (IBS/DGIST, Korea)
PROGRAM
program bullet October 31, 2016 (Monday)
14:00 ~ 16:20 Registration
16:20 ~ 16:30 Opening Remarks
Hong Gil Nam (IBS/DGIST, Korea)
16:30 ~ 18:00 Keynote
Chair: Pyung Ok Lim (DGIST, Korea)Keynote
16:30~17:15 K1. Hong Gil Nam (IBS/DGIST, Korea)
Comparative aging mechanisms in plants and animals
17:15~18:00 K2. John C. Walker (University of Missouri, USA)
Signaling pathways controlling abscission
18:00 ~ 20:00 Welcome Reception
program bullet November 1, 2016 (Tuesday)
08:30 ~ 10:00 [Session 1] Photosynthetic apparatus during leaf senescence
Chair: Makoto Kusaba (Hiroshima University, Japan)
08:30~08:55 1. Stefan Hörtensteiner (University of Zürich, Switzerland)
Biochemical and molecular analysis of dephytylation during chlorophyll breakdown
08:55~09:20 2. Ayumi Tanaka (Hokkaido University, Japan)
Mg-dechelatase initiates chlorophyll degradation and controls the gene
expression of chlorophyll metabolism
09:20~09:40 3. Wataru Sakamoto (Okayama University, Japan)
DPD1 nuclease degrades chloroplast DNA during leaf senescence
09:40~10:00 4. Makoto Kusaba (Hiroshima University, Japan)
A cytoplasmic stay-green gene in Soybean
10:00 ~ 10:30 Coffee Break
10:30 ~ 12:00 [Session 2] Senescence of subcellular organelles
Chair: Stefan Hörtensteiner (University of Zürich, Switzerland)
10:30~10:55 1. Eduardo Blumwald (University of California, USA)
Modifications of source-sink relationships, chloroplast turnover and stress tolerance in crop plants
10:55~11:20 2. Qihua Ling (University of Oxford, USA)
The regulation of chloroplast protein import by the ubiquitin-proteasome system
11:20~11:40 3. Zach Adam (The Hebrew University, Israel)
In-depth microscopic and proteomic analyses unravel molecular and whole-cell events during natural senescence of Arabidopsis leaves
11:40~12:00 4. Stefan Bieker (ZMBP-University Tuebingen, Germany)
A closer look into the senescence inducing H2O2 production
12:00 ~ 14:00 Lunch
14:00 ~ 15:30 [Session 3] Organ senescence (I)
Chair: June M. Kwak (IBS/DGIST, USA)
14:00~14:30 1. Sarah Liljegren (University of Mississippi, USA)
Blurred lines: loss of organ boundaries prevents abscission in Arabidopsis
14:30~15:00 2. Melinka Alonso Butenko (University of Oslo, Norway)
The signalling peptide IDA controls floral organ abscission in Arabidopsis
15:00~15:30 3. Yasuhiro Ito (National Food Research Institute (NFRI), Japan)
Transcription factors regulating tomato fruit abscission
15:30 ~ 16:00 Coffee Break
16:00 ~ 16:50 [Session 3] Organ senescence (II)
Chair: June M. Kwak (IBS/DGIST, USA)
16:00~16:25 4. Yuree Lee (Institute for Basic Science, Korea)
Cell layer-specific differentiation is required for floral abscission in Arabidopsis
16:25~16:50 5. Luise H. Brand (Max Planck Institute for Plant Breeding Research, Germany)
Characterization of stem senescence of annual and perennial Brassicaceae species
17:00 ~ 18:30 Poster Session I
18:30 - 20:00 Dinner
program bullet November 2, 2016 (Wednesday)
08:30 ~ 10:00 [Session 4] Regulation of senescence (I)
Chair: Hongwei Guo (South University of Science and Technology of China, China)
08:30~08:55 1. Tomotsugu Koyama (Suntory Foundation of Life Sciences, Japan)
A regulatory cascade involving ERF transcription factors during leaf senescence
08:55~09:20 2. Pyung Ok Lim (DGIST, Korea)
Molecular, systems, and phenome analyses of plant life history and senescence
09:20~09:40 3. Yongfeng Guo (Chinese Academy of Agricultural Sciences, China)
The role of a CLE family peptide signal as a negative regulator of leaf senescence in Arabidopsis
09:40~10:00 4. Sunghyun Hong (Institute for Basic Science, Korea)
Positive feedback regulation between the circadian clock and an aging regulator, ORE1, in plants
10:00 ~ 10:30 Coffee Break
10:30 ~ 12:05 [Session 4] Regulation of senescence (II)
Chair: Pyung Ok Lim (DGIST, Korea)
10:30~10:55 5. Hongwei Guo (South University of Science and Technology of China, China)
Tripartite positive feedback loops invloving WRKY75, SA and ROS accelerate leaf senescence in Arabidopsis
10:55~11:20 6. Bernd Mueller-Roeber (University of Potsdam, Germany)
The role of NAC transcription factors at the interface of senescence, abiotic stress responses and the regulation of growth
11:20~11:45 7. Salma Balazadeh (Max Planck Institute of Molecular Plant Physiology, Germany)
Transcription factor BBX14 in Arabidopsis regulates N-stress adaptation and the entry into senescence
11:45~12:05 8. Hyo Jung Kim (Institute for Basic Science, Korea)
Regulatory inversion in NAC network determines the timing of age-dependent cell death in plants
12:05 ~ 14:00 Lunch
13:00 ~ 18:30 Optional Tour & Excursion Program (Jeju)
program bullet November 3, 2016 (Thursday)
08:30 ~ 10:00 [Session 5] Senescence and stress
Chair: Su-Sheng Gan (Cornell University, USA)
08:30~08:55 1. Su-Sheng Gan (Cornell University, USA)
AtNAP regulatory mechanism and significantly enhanced tolerance to drought stress
08:55~09:20 2. Junping Gao (China Agricultural University, China)
A regulatory module antagonizes ethylene-induced rose flower senescence by cytokinin biosynthesis
09:20~09:40 3. Shimon Gepstein (Technion-Israel Institute of Technology, Israel)
Desensitization of environmental stress cues by cytokinins facilitates sustainable growth and prevent premature senescence under abiotic stresses
09:40~10:00 4. Tejashree Ghate (Savitibai Phule Pune University, India)
Introgression of Stg loci in senescent sweet sorghum leads to alteration in stem sugar accumulation under drought stress
10:00 ~ 10:30 Coffee Break
10:30 ~ 12:00 [Session 6] Senescence, reproduction and plant productivity
Chair: Gynheung An (KYUNG HEE UNIVERSITY, Korea)
10:30~11:00 1. Jiayang Li (Chinese Academy of Sciences, China)
Roles of plant organelles in cell death
11:00~11:30 2. Wanqi Liang (Shanghai Jiao Tong University, China)
Control of cell death: a leason from the tapetal PCD in rice
11:30~11:50 3. Shinyoung Lee (Institute for Basic Science, Korea)
Fundamental molecular bases for differential transcriptional programs of top leaves during grain-filling in rice
12:00 ~ 14:00 Lunch
14:00 ~ 15:30 [Session 7] Nutrient remobilization and postharvest physiology (I)
Chair: Céline Masclaux-Daubresse (INRA Versailles France, France)
14:00~14:30 1. Michael Udvardi (The Samuel Roberts Noble Foundation, USA)
Nitrogen remobilization and conservation, and underlying senescence-associated gene expression in switchgrass(tentative)
14:30~15:00 2. Olivier Keech (Umeå University, France)
Metabolic regulations and their control for an efficient nutrient remobilization during leaf senescence
15:00~15:30 3. Samuel Wuest (University of Zurich, Switzerland)
Maternal decision making and reproductive allocation in monocarpic Arabidopsis
15:30 ~ 16:00 Coffee Break
16:00 ~ 17:00 [Session 7] Nutrient remobilization and postharvest physiology (II)
Chair: Céline Masclaux-Daubresse (INRA Versailles France, France)
16:00~16:15 4. Sichul Lee (Institute for Basic Science, Korea)
Rice Asparagine Synthetase1 (OsASN1) is involved in nitrogen remobilization during senescence
16:15~16:30 5. Fabien Chardon (INRA, France)
Impact analysis of QTL for leaf senescence onto N remobilization in Arabidopsis
16:30~16:45 6. Xiaohuan Mu (China agricultural university, China)
Dynamic remobilization of within-leaf nitrogen components in relation to photosynthetic rate in maize during grain filling phase
16:45~17:00 7. Lucien Bovet (Philip Morris International, Switzerland)
Reduction of asparagine in cured tobacco leaves by knocking-out senescence-induced asparagine synthetases resulted in low acrylamide formation in smoke
17:00 ~ 18:30 Poster Session II
18:30 ~ 20:30 Conference Banquet
program bullet November 4, 2016 (Friday)
08:30 ~ 10:00 [Session 8] Phenomics, natural variation and evolution
Chair: Thomas G. Roitsch
08:30~09:00 1. Magnus Nordborg (GMI - Gregor Mendel Institute of Molecular Plant Biology GmbH, Austria)
Natural epigenetic variation in Arabidopsis
09:00~09:30 2. Dirk Inze (VIB/Ghent University, Belgium)
Whole plant phenotyping: linking images to physiology
09:30~09:50 3. Thomas G. Roitsch (University of Copenhagen, Denmark)
Phenotyping at the cell level and the need for a holistic approach to implement physiological phenotyping across scales
09:50 ~ 10:20 Coffee Break
10:20 ~ 12:00 Keynote
Chair: Daehee Hwang (IBS/DGIST, Korea)
10:20~11:05 K3. Karen Skriver (University of Copenhagen, Denmark)
Protein intrinsic disorder in regulation of senescence-associated networks
11:05~11:50 K4. Thomas P. Brutnell (Donald Danforth Plant Science Center, USA)
Setaria viridis, a new model system for dissecting C4 photosynthetic differentiation in the grasses
11:50~12:00 Poster Awards (Selection Committee)
Concluding Remarks: Daehee Hwang (IBS/DGIST, Korea)